A piercing mára bevett ékszerfajtának bizonyul. Annyira elterjedt, hogy már senkinek se jut eszébe megbotránkozni egy "barbár módon" átszúrt köldök, vagy orr láttán.
De nem veszélyes? Mit kell tudni róla?
A piercing előnye a hagyományos ékszerekkel, például a fülbevalóval szemben, hogy fiúkon és lányokon egyaránt jól mutat. Míg a lányok általában a köldökükbe, vagy a nyelvükbe tetetnek testékszert, addig a fiúk a szemöldök piercinget preferálják. És akinek már van egy, az könnyen enged a csábításnak, hogy csináltasson egy újabbat, tehát erre is, mint minden hiúsággal kapcsolatos dologra, rá lehet szokni.
Endre, kérdésemre, hogy piercing szempontból melyik a legrizikósabb hely, egyértelműen a szájra voksolt. Nyelv piercing esetén jó, ha a páciens figyelmesen betartja a piercerek tanácsait. A legfontosabb, hogy amíg friss a nyelven ütött lyuk, addig kerülendő a különböző színezékeket és rostokat tartalmazó ételek fogyasztása, továbbá az alkoholé (amennyiben nem 100 százalékos, de ez a fogyasztásra szánt italok 100 százalékára nem jellemző), valamint a tejtermékeké. Ha az újdonsült piercing tulaj kerüli ezeket az anyagokat, és betartja a szájhigiéniai előírásokat, nem kell tartania a seb begyulladásától. Aki frissen tetetett be szemöldökébe, orrába, köldökébe, tehát bőre felszínére ékszert, az egy darabig nagy ívben kerülje el a szoláriumokat!
Ezek az előírások, és a testékszerek anyaga segít megelőzni bárminemű probléma kialakulását. A piercingeket általában titánium ötvözetből, orvosi fémből, vagy szilikonból készítik. Ez utóbbi előnye, hogy rugalmas, így az intim ékszereknél elsősorban ezt az anyagot preferálják a piercerek. Endre a szilikon szár felhasználásáról szóló diskurzushoz hozzáfűzte, hogy amennyiben valaki nem akar megválni köldök piercingjétől a terhesség alatt, annak szintén érdemes ezt az anyagot használni, de látva meglepődöttségemet hozzáfűzte, hogy természetesen erre az időszakra jobb megválni az ékszertől.
Ha ezek ellenére a seb mégis begyullad, akkor először a szakemberekhez, tehát a piercerekhez kell fordulni. Ha nem olyan súlyos a probléma, akkor gyulladáscsökkentő krémekkel, szájfertőtlenítőkkel meg lehet szüntetni a nem kívánt tüneteket. Azonban előfordulhat, hogy az ékszer számára fúrt lyuk ideget érint, ez esetben a piercinget ki kell venni, és mielőbb orvoshoz kell fordulni.
És persze ők azok,akik túlzásokba esnek: